Açık Saatler: 8.00-18.00 Pazartesi - Cuma
Bizi Hemen Arayın +90 252 417 77 77

Jinekomasti

Erkek göğsünün kadın göğsü şeklinde büyümesidir. Erkek göğüslerinin yağlanma ve hormonal nedenlerle normalden fazla büyümesi durumudur.

Büyüme çağındaki erkeklerde hormonal nedenlerle göğüs bölgesinde dolgunluk, büyüme yaşanılabilir. Bu genellikle 13–15 yaş arası ergenlik çağındaki erkek çocuklarda  daha sık görülür. Geçici olması gereken bu durum, çeşitli nedenlerle kalıcı hale gelirse ‘Jinekomasti’ yani erkekte meme büyümesi olarak adlandırılır. Jinekomasti kişinin sosyal aktivitelerini, giyim tarzını etkileyebilecek  düzeyde olursa sosyal yaşamı da etkileyebilir. Bu rahatsızlığa sahip kişiler tişört giymekte, denize girmekte ve bu gibi durumlarda sıkıntı yaşayabilirler. Klasik jinekomasti, ergenlik döneminde başlayıp devam ederken, diğer nedenlerle oluşan jinekomastiler daha ileri yaşlarda ortaya çıkabilir ve tek taraflı görülme sıklığı daha çoktur.

Jinekomasti teknikleri; liposaction, lazer liposaction, endoskopik teknik ve açık ameliyat olarak yapılabilir. Hangisinin yapılacağına doktorunuz karar verecektir. Jinokomasti ameliyatı anestezi altında yapılır ve ameliyat süresi yarım saat ile 2 saat arasında değişebilir.

İyileşme süreci;

Hasta ameliyat günü ya da bir gün sonrasında hastaneden çıkabilir. 1-2 gün sonra normal hayatına devam edebilir. Yaklaşık 3 hafta boyunca korse giyilmesi önerilir. Ameliyat bölgenizde şişlik, morluk veya ağrı olabilir. Ağrı kesicilerle bunlar önlenebilir. Günlük yaşantınızı etkileyecek boyutlarda ağrı yaşanmaz.

tr_TR