Açık Saatler: 8.00-18.00 Pazartesi - Cuma
Bizi Hemen Arayın +90 252 417 77 77

Dudak Dolgusu Nedir?

Günümüzde dolgun dudaklara sahip olmak güzelliğin en önemli kriterlerinden biri haline geldi. Özellikle kadınlar için dudaklara yapılan küçük dokunuşların yüzde yarattığı olumlu etkiler uygulamanın popülaritesini arttırıyor. Bu nedenle dudak dolgusu kadınlar arasında en çok tercih edilen uygulamalardan bir tanesi. Hyaluronik asitle yapılan geçici dudak dolgularının verdiği doğal görünüm alışkanlık yaratıyor. Fakat bu uygulamanın diğer estetik uygulamalarda olduğu gibi tecrübeli hekimler tarafından yüzün şekline uygun olarak yapılmalıdır.

 

Dudak dolgusu, dudakları dolgunlaştırmanın yanı sıra dudaklara şekil vermek ve nemli genç ve sağlıklı dudaklar yaratmak için de kullanılır. Hyaluronik asit ile yapılan geçici dolgu dudakları yüze göre şekillendirerek estetik kusurların giderilmesi amaçlanır. Yaş aldıkça hacim kaybeden dudaklar dolgu uygulaması ile daha genç, çekci, dinamik ve sağlıklı görünür.

 

Yüzde estetik bir oran elde etmek, şekil bozukluklarını düzeltmek ve estetik bir gülüş ortaya çıkarmak için dolgu uygulamasını yapan kişi de çok önemlidir. Yüz yapısını iyi bilen bir uzman tarafından hastanın istek ve beklentilerinin yanında ihtiyaçları da göz önüne alınarak yapılan doğru planlama güzel sonuçlar yaratır.

Dudak dolgusu öncesi muayene en önemli süreçtir. Hastanın ne istediğinin net anlaşılması dolgu uygulamasının nasıl ve ne miktarda yapılacağını belirler. Herkesin yüz yapısı beklenti ve ihtiyaçları farklı olduğu için yapılacak planlama da aslında kişiye özeldir.

İdeal Dudak Dolgusu Nasıl Olmalıdır?

Dudak dolgusununda bir modası olduğu söylenebilir.  Rus dudağı, fransız dudağı, afrodit, venüs ya da hera gibi tabirlerle sık karşılaşıyor olsak da en ideal dudak dolgusu denildiğinde kişinin yüz hatlarına en uygun dolgunun yapılması doğal görünüm açısından çok önemlidir.

  • Dudak dolgusunun doğal durması çok önemlidir.
  • Profilden ve cepheden abartılı bir görünüm vermemelidir.
  • Alt ve üst dudak uyumulu olmalıdı
  • Dudaklara şekil vermek amaçlanıyorsa, kişinin yüzüne uygun bir dudak şekli seçilmelidir.
  • İlk defa yapılıyorsa yüksek miktarda dolgu uygulanmamalıdı

Dudak Dolgusu Ne İşe Yarar?

Genellikle dudaklara hacim kazandırmak için tercih edilen dudak dolgusu aynı zamanda ağız çevresini ve yüz ifadesini gençleştirmeyede yarar. Dudaklara uygulanan hyaluronik asit dudakları nemlendirir ve daha parlak ve sağlıklı görünmelerini sağlar.

Dudak dolgusuyla yaratılan dolgun, çekici, gençleşmiş, nemli ve hacimli dudakların kişide yarattığı pozitif psikolojik etkiler göz ardı edilemez. Dolgu uygulamasının yarattığı olumlu motivasyon yaşam enerjisini arttırarak kişiye özgüven kazandırır.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Hyaluronik asitle yapılan dudak dolgusu 10-15 dakika içinde gerçekleştirilen bir işlemdir. Önce dudak anestezik kremle uyuşturulur. Sonrasında dudağın anatomik özelliklerini vurgulayacak şekilde hastanın isteği ve ihtiyaçları doğrultusunda dolgu maddesi enjekte edilir.

Dudak Dolgusu öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Öncesi

Dolgu uygulamasından 5 gün önce aspirin veya benzeri ilaçların kullanımı kesilmelidir.

Özellikle dudak bölgesinde uçuk olması durumunda dudak dolgusu yaptırmaktan kaçınılmalıdır. Sık tekrarlayan uçuğun olması söz konusu ise, işlemden önce ve sonra uygun nitelikte antiviral kremler kullanılmalıdır.

Sivilce problemi olan enfeksiyonlu bölgeye dolgu yapılmasından kaçınılmalıdır.

Diş tedavileriyle eş zamanlı olarak ağız çevresi dolgular yaptırılmamalıdır.

 

Sonrası

24 saat çok sıcak içecekler içilmemelidir.

24 saat süresince zorlayıcı egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Dolgu işlemi yapıldığı gün cilt bakımı yapılmamalıdır.

Dolgu uygulaması sonrası en az 2 gün havuza girilmemelidir.

Makyaj malzemeleri ve fırçalarının 1 gün boyunca kullanılmamalıdır.

72 saat öpüşme olmamalıdır.

Dudak Dolgusu Kaç Günde Oturur?

Dudak dolgusunun sonucu işlem yapıldığı anda hemen fark edilebilir. İşlemin sonrasında dudakta şişlik, morarma ve ödem oluşabilir. Bu durum beklenen bir yan etkidir. Dudak dolgusundan sonra 2 hafta içinde dudak şekli oturur.

 

Dudak Dolgusu Sonrası Ödem Nasıl Geçer?

Dudak dolgusunda kullanılan hyaluronik asit su tutma özelliğine sahiptir. Bu uygulama sonrası nemli ve dolgun dudaklar yaratmasının yanı sıra ödem oluşmasına neden olabilir.  Bol su içmek dolgunun oturmasını ve ödemin atılmasını kolaylaştırır. Ödemin atılması yaptırılan dudak dolgusunun oturması için de gereklidir.

 

Dudak Dolgusu Nasıl Eritilir?

Dudak dolgusu geçici dolgu uygulaması olduğu için tekrar etmedilmediği takdirde bir süre sonra erir.  Fakat sonuçtan memnun kalmayan kişilerde dıysanız hyaluronidaz enjeksiyonu ile dudak dolgusunu eritmek mümkündür.

 

Dudak Dolgusu Kalıcılığı Ne Kadar?

Hyaluronik asit bazlı dudak dolgusu yaklaşık 8 ila 12 arası kalıcıdır. Dolguların kalıcılığı uygulama bölgesine, hormonal yapıya, kasların durumuna ve birtakım alışkanlıklara bağlı olarak değişebilir. Uygulama sırasında kullanılan hyaluronik asit içerikli geçici dolgular zamanla vücut tarafından emilir ve dudaklar işlem öncesi haline geri döner.  İlk kez yapılan dolgular daha erken erirken, yenilendikçe dolguların kalıcılığı artar. Dudak dolgusunun tamamen erimesini beklemek yerine arada yapılacak küçük dokunuşlarla dolgunun sürekliliğini sağlamak da mümkündür.

 

Dudak Dolgusunun Avantajları

  • Hyaluronik asit içerikli dolgularla yapıldığından dudaklardaki hacim artışı geçidir. Bu olumsuz bir durum gibi görünse de, uygulamadan kalmazsanız dolgu eritilebilir.
  • Cerrahi bir işlem olmadığı için herhangi bir kesi ve bandaj gerektirmez.
  • Yüzünüzdeki değişimi uygulamadan hemen sonra görebilirsiniz.
  • Dudak dolgusu hacim kazandırmanın yanında, dudak kontürünü belirginleştirir, asimetriyi giderir ve dudaklarda nem artışı sağlar.
  • Hyaluronik asit dolgular dudaklara daha canlı ve parlak bir görünüm kazandırır.

 

Dudak Dolgusu Fiyatı Nedir?

Dudak dolgusu fiyatları kişiden kişiye, hastanın istek ve ihtiyaçlarına göre değişir. Ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

tr_TR